Bezpečný byt nielen počas dovolenky

| 11/08/2011

Leto je časom dovoleniek, na ktoré sa väčšina z nás teší celý rok. Aby ste tú vašu prežili v pohode, a aby sa ani návrat z nej nezmenil na zlý sen, mali by ste svoj dom zabezpečiť tak, aby doň nezavítala neželaná návšteva. Základom sú v tomto prípade kvalitné bezpečnostné dvere a okná, ktoré najčastejšie bývajú „vstupnými bránami“ živlov – či už zlodejov alebo napríklad ohňa, alebo plynu. Tie ochránia váš domov po celý rok.

Bezpečnostné dvere
Spoľahlivé bezpečnostné dvere bývajú celokovové, dvojplášťové a majú oceľové výstuhy. Pevnosť konštrukcie sa výrazne zvyšuje ak sú výstuhy dané v dvoch smeroch a oceľové spoje sú zvarené. Dobrá tepelná a zvuková izolácia je pritom samozrejmosťou, ktorú oceníte najmä v bytovom dome.


Odolnosť voči požiaru
Kvalitné bezpečnostné dvere by mali spĺňať aj požiadavku na odolnosť voči požiaru – za dostatočné sa pritom považuje tie dvere, ktoré odolajú ohňu minimálne 30 minút. Pri moderných bezpečnostných dverách je samozrejmá požiarna odolnosť, ktorá je popísaná európskou normou STN EN 13501-2 – Skúšanie požiarnej odolnosti dverových a uzáverových zostáv. „Okrem odolnosti voči plameňom a plynom by mali kvalitné bezpečnostné dvere zabrániť prenosu vysokých teplôt z jedného priestoru do druhého. Základom je materiál, z ktorého sú dvere vyrobené,“ povedal Roman Mojžiš zo spoločnosti Schüco. Nezanedbateľnú úlohu tu zohráva aj typ vložky a tesnenia. Pri vložkách si od výrobcu vždy vyžiadajte certifikát odolnosti pred násilným vniknutím. U väčšiny renomovaných výrobcov bezpečnostných dverí býva štandardom použitie protipožiarnej vložky.

Komponenty bezpečnostných dverí
Okrem samotných dverí chráni vašu domácnosť aj vložka a celý uzamykací mechanizmus. Pokiaľ je tento mechanizmus zabudovaný priamo do konštrukcie dvier, býva veľmi odolný voči pokusom o rozobratie a násilné vniknutie. Ideálne je, ak sú tzv. aktívne istiace body dverí zvarené s uzamykacím mechanizmom v jeden nerozoberateľný celok. Súčasťou kvalitného uzamykacieho mechanizmu je aj bezpečnostný kľúč. Ten býva zaregistrovaný a jeho kópiu môžete nechať vyrobiť len vy a len u pôvodného dodávateľa. Ďalším bezpečnostným prvkom sú zárubne, ktoré musia byť tiež kvalitné. Preto výrobcovia značkových dverí často ponúkajú aj odpovedajúce zárubne. Väčšinou bývajú zaliate betónom a ukotvené po celom obvode steny. Pri niektorých typoch bezpečnostných dverí sa istiace body zasúvajú do otvorov v zárubni aj na strane, kde sú pánty. Tým sa podstatne zvyšuje odolnosť pred páčením.
Bezpečnostné triedy
Všetky tieto komponenty sa podieľajú na kvalitných bezpečnostných dverách, ktoré sa rozdeľujú do šiestich bezpečnostných tried (od 1 do 6) podľa času a druhu náradia, ktoré je potrebné pre ich odstránenie. Triedy 1 a 2 označujú klasické dvere, ktoré nemajú takmer žiadne bezpečnostné parametre. Triedy 3 a 4 predstavujú bezpečnostné dvere schopné veľmi dobre ochrániť súkromie a majetok. Preto je tento typ dverí požadovaný poisťovňami. Dvere najvyššej bezpečnostnej triedy 6 sú určené pre banky, firmy a úrady, kde sú uchovávané napr. tajné dokumenty a slúžia ako trezor. Bezpečnosť dverí je tým vyššia, čím je vyšší počet aktívnych a pasívnych istiacich bodov.
Ak budete uvažovať o kúpe nových dverí, zaujímajte sa aj o to, či vami vytypovaná firma disponuje odborne zaškoleným personálom, ktorý zvládne jednak ich montáž ale aj prípadný neskorší servis.
Doplnky bezpečnosti
Výhodou sú špeciálne kukátka so zabudovanou kamerou, ktoré z vonku vyzerajú obyčajne, takže hosť (či už želaný alebo nie) ani netuší, že je snímaný. Súčasťou zabezpečenia dverí môže byť biometrická čítačka, ktorá po priložení prstu majiteľa automaticky otvorí dvere. Takže domáci, ktorí sú načítaní v systéme, už pri sebe nemusia nosiť kľúče.
Bezpečnostné okná
Zo štatistík vyplýva, že väčšina zlodejov sa do domov či bytov dostane cez okná a balkónové dvere. Na trhu je množstvo výrobcov či už plastových, drevených alebo hliníkových okien, ktoré sa líšia v zabezpečení.
Okno ako celok
Bezpečnosť okna závisí od všetkých komponentov, ktoré ho tvoria. Bezpečnostné sklo tvorí okrem skla aj bezpečnostná fólia. Takéto sklo sa správa ako to používané pri automobiloch, kedy sa okno v prípade rozbitia rozsype, pričom tabula zostane pokope. Podľa veľkosti medzery medzi sklami, zložením laminovanej vrstvy, prípadne použitím lepidla a fólie dostaneme rozdielne druhy, resp. triedy bezpečnostných skiel. Tieto triedy sú odvodené podľa toho, ako dlho sú schopné odolávať hrubej sile. Ďalšou dôležitou súčasťou okna je jeho rám. „Najzraniteľnejšie“ sú v tomto smere klasické plastové okná, ktoré sú tvorené len tenučkou vrstvou plastu. „Oveľa bezpečnejšie sú viackomorové profily plastových okien, v ktorých súčasťou sú železné výstuhy, vďaka ktorým sa vyrovnajú dreveným, či hliníkovým profilom,“ spresnil R. Mojžiš. Okrem zasklenia a rámu ovplyvňuje bezpečnosť použité kovanie, ktoré je tvorené uzamykacím mechanizmom, pántmi a systémom otvárania, resp. sklápania. Preto by ste pri výbere okien mali klásť dôraz aj na tento prvok. Pri kovaní existuje tiež niekoľko stupňov bezpečnosti. Ideálne je používanie celoobvodového kovania s vyšším počtom bezpečnostných prvkov.
Rolety zvyšujú bezpečnosť
K vyššej ochrane vášho obydlia prispejú jednak bezpečnostné okná ako aj vonkajšie (predokenné) rolety. „Nainštalovaním vonkajších hliníkových roliet sa zaistí nie len fyzická ochrana okenných priestorov proti prípadnému vlámaniu, ale zároveň sa zlodejom znemožní prehľad o dianí vo vnútri domu,“ vyjadril sa R. Mojžiš zo spoločnosti Schüco. V poslednom čase sa veľkej obľube tešia automatické rolety s elektrickým pohonom a ich napojenie na centrálny systém, hodiny prípadne slnečné či veterné senzory. Takto si môžete naprogramovať automatické stiahnutie alebo vytiahnutie roliet, takže nikto netuší, či ste alebo nie ste doma. Rovnako to funguje aj v súvislosti s intenzitou slnečného žiarenia.
Dobrá rada na záver
Zlodejom neuľahčíte prácu, ak starostlivo pozatvárate všetky okná a dvere zamknete na dvakrát. Nezabúdajte ani na balkónové dvere. Kľúče od vchodových dverí dávajte len ľuďom, ktorým absolútne dôverujete. Najlepšie je zaistiť, aby sa vám počas neprítomnosti nejaký dobrý známy o dom alebo byt postaral. Okrem vyberania schránky a polievania kvetov by mal občas otvoriť okno, rozsvietiť alebo zapnúť rádio – aby dom či byt pôsobil obývane.
Ak teda máte všetko zabezpečené, môžete pokojne vyraziť za bezstarostným oddychom…
www.schueco.sk

Tags: ,

Category: Zaujímavosti

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.