Slamený dom z Čiech

| 04/12/2011

V Ekologickej súťaži  získal prvú cenu za svoj slamený dom Lukáš Čejna z Jindřichohradecka. Presvedčil, že ocenenie za ekologické zmýšľanie a vlastnú zručnosť si právom zaslúži. Svojpomocne totiž postavil vo svojej rodnej dedine nízkoenergetický rodinný dom z čisto prírodných materiálov.


Okrem šetrnosti k životnému prostrediu sa pri stavbe zároveň snažil nájsť spôsob bývania pre človeka harmonický a prirodzený. Inšpiroval sa teda radami predchádzajúcich generácií, pre ktoré bolo ekologické bývanie – teda bývanie v súlade s prirodzenými životnými podmienkami – úplne samozrejmé.

Životnosť domu odhaduje majiteľ na desiatky rokov, pričom sám zdôrazňuje, že sa nesnažil o to, aby bol dom večný, ale aby bol živý a žil spoločne so svojimi obyvateľmi. Pre bezproblémové fungovanie je najdôležitejšie predísť zatekaniu vody do objektu. Dom preto stojí na kamenných základoch s 300 mm prevetrávanou vzduchovou medzerou. Terén pod základmi je vyspádovaný od stredu ku kraju, aby sa pod domom voda držať nemohla.

Viac nájdete v článku na stavebníctve

Tags: , , , , ,

Category: Architektúra

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.