Prečo stavať ekologicky ?

| 19/08/2011

Prečo stavať ekodomy?

 

  • Nízka energetická náročnosť ako pri stavbe, tak pri prevádzke. Vynikajúce izolačné schopnosti slamy zaistia majiteľovi vysoké úspory energie.
  • Zo slamy je možné postaviť dom v pasívnom štandarde.
  • Hlinené omietky zaručujú nehorľavosť slamy a zlepšujú izolačné a akumulačné vlastnosti stavby. Pri testoch vykonaných v USA, Kanade, Nemecku a novo aj u nás sa ukázalo, že hlinou omietnuté múry zo slamených balíkov odolávajú ohňu až dve hodiny. Kým múry z bežného stavebného materiálu odolávajú ohňu v priemere pol hodiny až hodinu.
  • Ekodomy sú difúzne otvorené, dom dýcha, ale neprofukuje ako staré domy.
  • Slama má výborné izolačné vlastnosti, 40 cm slamy izoluje asi ako 20 cm polystyrénu.
  • Životnosť dobre postaveného ekodomu sa môže počítať v poriadku storočia. Dôkazom je plno starých hlinených stavieb na Slovensku a Morave.
  • Bude slama v stenách hniť? To je častá otázka. Každý organický materiál k tomu, aby začal hniť, vyžaduje kyslík a vodu. S technicky správne zrealizovanou konštrukciou sa voda do slamy nedostane a tak znemožní začatiu procesu hniloby. Slama bola používaná ako izolačný materiál po mnohé storočia a bola dokonca nájdená vo vynikajúcom stave v tisíce rokov starých egyptských hrobkách.
  • A cena? Ílovisko bolo skoro u každej dediny a zadarmo , slama stojí okolo 4 – 8 €/m3.
  • Vzhľadom k použitému materiálu a jednoduchej technickej realizácii je stavba slameného domu celkovo nenáročná. Nie je výnimkou, že sa do stavby zapojí celá rodina a že sa do nej púšťajú ľudia, ktorí inak so stavbou domu skúsenosti nemajú. Stavba vlastného domu môže byť teda zábavnou a výnimočnou životnou skúsenosťou.

Eko osada Vrbovce

Štefanová stretnutie s Tomom Rijvenom prebehnú na práve budovanom rodovom statku a Škole prírodného staviteľstva. Základom statku je viac ako sto rokov starý hlinený dom s vápennými a hlinenými omietkami. Okrem ukážok prírodného staviteľstva sú k videniu aj ďalšie zaujímavé stavby a technológie – sťahovateľná slamená jurta pre celoročné bývanie, základy z pneumatík nabíjaných ílom v krajine, plátená jurta, hlinená pyramída na meditácie, bude sa stavať pec na pečenie chleba a hlinená letná kuchyňa.

Inšpirovať sa možno aj využívaním energie slnka a vetra: solárne pec, parabola, fotovoltaika a ďalšie. “V okolí sú bežné domy z nepálených tehál, ľudia tu žijú už stáročia veľmi sebestačne a pomaly tu vzniká Eko osada. Na pár domoch už boli aplikované hlinené omietky, izolácia z rákosia, postavený je už jeden malý slameno-hlinený prístavok so zelenou strechou pre kozy a Rozostavaný slamený dom, “opisuje inšpirujúce okolie svojho statku Petr Skořepa.

Zdroj : www.stavebnictvo.sk  www.ekovesnice.cz

Tags: , , , ,

Category: Staviame dom

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.