Aktívny rodinný dom realitou

| 16/08/2011

Na prvý pohľad bežný dom, stavba ako každá iná. Veľké okná, vonkajšie dvere, presklené steny. Pýtate sa: Čo už je len výnimočné na tomto dome? Pri zameraní sa na detaily však zistíte, že ide aktívny dom. Vyznačuje sa nízkou energetickou náročnosťou, môžete zabudnúť na tradičné centrálne vykurovanie, nepotrebujete kotol, rozvodné systémy, sklad paliva či komín… Pozeráte sa na aktívny dom s certifikovaným systémom Schüco FW 50⁺.SI.

Unikát od Schüco

Na energeticky pasívne domy sa kladú tie najvyššie nároky z hľadiska projekčnej prípravy. Cieľom je presné vypracovanie konštrukčných detailov a vylúčenie netesností a tepelných mostov. Spoločnosť Schüco ponúka systém FW 50⁺.SI, ktorý je schopný vytvárať z hliníka fasádu v kvalite pasívneho domu. Jeho jedinečnosť spočíva vo využívaní inovatívnych materiálov, ktoré redukujú energetické straty na minimum. Tento novo vyvinutý variant Sl. (Super Insulation) hliníkovej stĺpikovo priečnikovej konštrukcie FW 50⁺ sa vyznačuje pokrokovými systémovými detailami.

Komfort nadovšetko

V pasívnom dome nemusíte napríklad otvárať okná. Prívod čerstvého a odsávanie vydýchaného vzduchu zabezpečuje vetracia jednotka. Už viac nepocítite „chuť“ vydýchaného vzduchu.

Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Na jednej strane si existenciu bez priameho slnečného žiarenia nevieme predstaviť, no na strane druhej je slnkom príliš prehriate vnútro domu nepriaznivé nielen pre náš organizmus, ale aj pre samotnú budovu. Spoločnosť Schüco myslela aj na tento prípad. Na vylepšenie energetickej bilancie budovy je k dispozícii  systémové riešenie FW 50+.SI, ktoré integruje do stavby fotovoltaické moduly, ktoré chránia pred prehrievaním. Zároveň prepúšťajú dostatok denného svetla, takže sa budete cítiť vo vašom dome príjemne.

Aktívny dom šetrí za vás

Čo sa týka financií, do aktívneho domu je potrebné na začiatku investovať o 10 až 20% viac ako pri iných domoch. Dôležité je  to, že všetko sa vám v priebehu rokov vráti, pretože náklady na energeticky aktívny dom sú trvalo nízke. A nielen to. Vyrobenú elektrickú energiu možno predať do siete za výhodných podmienok, k čomu prispieva aj štátna podpora obnoviteľných zdrojov.

V konečnom dôsledku má človek v aktívnom dome nielen dobrý pocit z usporených peňazí, no zároveň chráni kvalitu životného prostredia. Energia, ktorú vyrobí aktívny dom zo slnka totiž neobsahuje žiadne škodlivé emisie a neprispieva k ohrevu atmosféry. Za kvalitu sa síce platí,  no práve kvalita bude potom šetriť za vás. Jednoducho – urobme to pre naše deti, generáciu, ktorej myslenie formujeme my a teraz.

Tags: , , , ,

Category: Zaujímavosti

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.