Architekt Tadao Ando

| 08/11/2011

Japonský architekt Tadao Ando sa narodil 13. septembra 1941 v Osake ako prvý z dvojčiat. Ako chlapec rád chodil do dielne stolára, ktorý býval cez ulicu, a učil sa od neho jeho remeslo, ktoré potom používal pri vytváraní drevených modelov lodí a lietadiel, ktoré bolo jeho koníčkom. Ako dvadsaťročný sa rozhodol vydať na cestu po Japonsku, na ktoré chcel sám bezprostredne spoznať tradičnú japonskú architektúru chrámov, obytných domov i čajovní. Zaujímal sa tiež o európsku, africkú a americkú architektúru, ktorú spoznával priamo na mieste av mnohých knihách o architektúre. Formálne architektúru nikdy neštudoval.

[box] [/box]

Ando je okrem iného držiteľom fínskej medaily Alvara Aalta (1985), francúzskej zlaté medaily architektúry (1989), dánske Carlsberg ceny architektúry (1992) aj Pritzkerovu cenu za architektúru (1995), ktorej finančné súčasť sto tisíce dolárov venoval deťom postihnutým zemetrasením v Kobe. V roku 1997 dostal britskú kráľovskú zlatú medailu, v roku 2002 zlatú medailu udelenú American Institute of Architects av roku 2005 zlatú medailu francúzskej medzinárodnej únie architektov. V roku 1995 bol Ando menovaný rytierom francúzskej Čestnej légie, v roku 1997 potom jej dôstojníkom.


Ando pôsobí vo svojej firme Tadao Ando Architects & Associates. Okrem svojej práce sa venuje aj pedagogickej činnosti, ako navštevujúci profesor prednáša na univerzitách v Tokiu, na Yale, Harvarde i Columbii.

Tags: ,

Category: Architektúra

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.