Architektúra zažíva recesiu

| 17/11/2011

V roku 2007 prišla americká hypotekárna kríza, ktorá postupne prerástla vo svetovú finančnú krízu 2008. Podľa OSN čelí svetová ekonomika najväčšiemu poklesu od Veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch 20.storočia. Podľa  štatistického úradu sa v novembri 2008 medziročne znížila priemyselná produkcia v SR o 17,4% a hodnota nových zákaziek klesla o 30,2%. Súčasná ekonomická kríza paralyzovala stavebný priemysel a architektonickú profesiu oveľa masívnejšie než iné ekonomické sektory. Odhad nezamestnanosti v architektonickom odbore vo svete je od 16 až takmer po 40%.

Architects council of Europe 2009 vo svojej výročnej správe o Českej republike dokazuje, že viac ako 30% respondentov zamestnaných v odbore architektúra považuje stav odbore za zlý a takmer 25% firiem buď znížilo alebo zníži svoje stavy. Hodnota zákaziek klesá vo všetkých odvetviach architektúry takmer o 40%.Pre českú (východoeurópsku) architektúru je to od novembra 1989 prvý vážnejší zlom. Sú architekti v kríze? Je v kríze architektúra? Pomôže nám z krízy architektúra? Zmení sa pohľad na architektúru? Ako definovať úlohu architekta a architektúry v spoločnosti?

 

Viac si môžete prečítať  na stavebníctve v článku Zbyňka Ryšku

Tags: , , ,

Category: Architektúra

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.