Moderná architektúra v Čiernej Hore

| 07/01/2012

Ak milujete Slnko, more a relax pri plávaní a šnorchlovaní sa v mori? Máte radi vôňu olív,vína, oleandrov, a pečených rýb?  Väčšina pozná chorvátske more, jeho malebné zákutia a čistú vazúrovú vodu. Avšak poznáte aj jeho architektúru ktorá je nesúrodá a postrádajúci urbanizmus? Človek niekedy až žasne, čo všetko dokážu ľudia postaviť. Skúste raz zájsť o čosi južnejšie. Počas štúdia v Sarajeve moje spolužiačky vravievali : „ Crnohorci sú najkrajší a zároveň najlenivejší národ “.


Snáď aj vďaka ich lenivej povahe sa tu zachovalo množstvo milých domčekov, ktoré na rozdiel od tých chorvátskych, sú po celý rok obývané a živé. Zväčša nemajú plastové okná ani iné nevkusné vymoženosti modernej doby. Nájdete tu prehľad architektúry od doby románskej a gotickej až po modernú. Tí, ktorí majú prehľad si prídu na svoje. Avšak odporúčam zájsť len po Budvu. Južnejšie sa už „zalbánieva“ a to už je Balkán iného kalibru. Chcela som poukázať nato, že architektúra so všetkým, čo k nej patrí sa nerobí len na Západe.Predstavujem Vám Reštauráciu Prova v Tivate.

Tak ako, zamilovali ste sa? Dúfam, že áno. Zájdite teda niekedy do Čiernej Hory.  Balkán so všetkým, čo k nemu patrí – divoký, krásny a nezabudnuteľný .

Autor: Ing.arch. Kristína Kristiánová

 

Tags: , , ,

Category: Architektúra

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.