Oplatí sa nerezové zábradlie?

| 15/12/2012

Oplatí sa nerezové zábradlie?

Zábradlia od nepam äti plnili najmä praktickú funkciu. Ich úlohou bolo zabrániť nešťastiu a pomôcť osobe pri pohybe po schodoch. Dnes však zábradlia plnia aj estetickú funkciu a sú neoddeliteľným doplnkom domácností, častokrát pýchou gazdu. V poslednej dobe sa výrazne rozšírilo nerezové schodiskové zábradlie, ktoré sa vyrába z vysoko legovanej ocele – z nerezu. Cena takéhoto zábradlia je vyššia než klasické zábradlia vyrobené z „čiernej“ ocele alebo z dreva. Oplatí sa investovať?

nerezove-zabradlie-schody-3
Na úvod treba povedať, že nerezové zábradlie disponuje viacerými výhodami.
Za prvé – o zábradlie sa nevyžaduje výrazná starostlivosť. Interiérové nerezové zábradlia stačí raz za čas preleštiť, životnosť by mala byť vyše 50 rokov. Vonkajšie nerezové zábradlia niektorí výrobcovia vyrábajú z odolnejšej ocele, a to najmä z dôvodu, že kyslé dažde môžu po určitej dobe na zábradlí z bežnej antikory zanechať stopy. Takáto kvalitnejšia nerezová oceľ sa používa najmä pri výrobe produktov ako sú nerezové pisoáre a záchody alebo tiež nerezové výlevky. Napriek uvedenému zastávam názor, že vonkajšie zábradlie aj nerezové brány je možné vyrobiť z klasického nerezu, ktorý je cenovo dostupnejší. Na takúto výrobu však musí mať zvárač určitú prax a dobré vybavenie – je potrebné aby starostlivo dbal počas celého procesu výroby, aby oceľ neprišla do kontaktu s ničím, čo obsahuje čiastočky inej ocele. Musí sa preto pohybovať v „sterilnom“ prostredí a používať nástroje určené výhradne pre antikoru. Takéto zábradlie si vyžaduje však o trochu vyššiu potrebu údržby, než to vnútorné.

nerezove-zabradlie-schody-4

Za druhé – nerez netreba natierať ani lakovať. Dvakrát za rok odporúčame pretrieť špecializovaným substrátom.

Za tretie – nerez „nevŕzga“. Vŕzganie dreveného schodiska je právo to, čo jeho majiteľov na ňom po čase najviac vadí.

Za štvrté – nerezové zábradlie pôsobí veľmi elegantne a moderne.

nerezove-zabradlie-schody-2

Za nevýhodu zábradlia vyrobeného z antikóry považujeme vyššiu cenu. Každý si musí zvážiť sám, či sa mu neoplatí zainvestovať pri stavbe domu viac do zábradlia, ktoré mu vydrží dlhšie a vyžaduje nižšiu údržbu alebo sa rozhodne pre lacnejšiu variantu (napr. z dôvodu, že sa z domu v blízkej dobe sťahuje alebo pod.).

Autor: CONCORDIA Nerez

nerezove-zabradlie-schody-1

Tags: , , ,

Category: Architektúra

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.