Hliníkové okná a ich použitie

| 26/05/2012

Vlastnosti hliníka

Hliník je materiál s dlhou životnosťou, výborným vzhľadom a hlavne vysokou pevnosťou. Konštrukcia z hliníka sa predovšetkým vyznačujú:

dekoratívnym vzhľadom a možnosťami rôzneho výrazu,

nenáročnosťou údržby a dlhou životnosťou konštrukcie,

vysokou výrobnou presnosťou, minimálna toleranciou az toho plynúce vysokou tesnosťou konštrukcie,

dobrú spracovateľnosťou,

nízkou hmotnosťou.
hlinikova fasada

Z týchto vlastností vyplýva veľká hospodárnosť hliníkových okenných konštrukcií, napriek tomu, že investičné náklady v porovnaní s ostatnými materiálovými verziami sú väčšie. Ďalšou nevýhodou hliníka je pomerne značná dĺžková rozťažnosť v závislosti na teplote (0,025 mm / m ° C). Je nutné počítať s dilatačnými pohybmi. Odlišností od plastu pri výrobe okien je vzájomné rohové spájanie za pomoci rohových kovových vložiek a vzájomného zošraubovaní.

Hliník, ako konštrukčný materiál pre okná, vyniká predovšetkým vďaka svojim statickým vlastnostiam v rôznych špeciálnych konštrukciách, napr práve presklených fasádach, polostrukturálních a štrukturálnych fasádach, zimných záhradách a konštrukciách bezrámového zasklenia, kde má jednoznačne navrch oproti konkurenčným materiálom.
hlinik okno fasada

Použitie hliníkových okien

Hliníkové okná nájdu uplatnenie všade tam, kde sú otvorové výplne viac namáhané (vstupy do objektov) alebo kde to vyžadujú konštrukčné požiadavky napr. u väčších priestorových plôch, presklených fasád au zimných záhrad. Okná z hliníkových profilov sú reprezentatívneho charakteru, často používané v luxusných administratívnych budovách, bankách a sporiteľniach. Za niekoľko rokov bude u nás percento hliníkových okien vyššia a vyrovná sa západnému štandardu.
Stále väčšiu obľubu získavajú presklené stenové výplne vrátane okien a dverí, presklené fasády, zimné záhrady a pod, ktorých spoločnou vlastnosťou je použitie hliníkového nosného systému.


Z okien na báze hliníka možno zhotoviť všetky typy okien. Veľkou konkurenčnou výhodou sú vyššie maximálne povolené rozmery ako u plastu alebo dreva a tiež výrobky, ktoré sa bežne z plastu nerobia alebo ich cena je u hliníka výhodnejšie (posuvné dvere, zimné záhrady, …). Všeobecne však platí, že sa jedná o skupinu zákazníkov, ktorá je schopná a ochotná priplatiť.

Tags:

Category: Stavebné materiály

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.