Príprava betónu svojpomocne

| 07/05/2014

Namiešať betón spamäti môže byť občas problém. Ak potrebujete namiešať betón a neviete si rady, máme pre vás pár overených tipov.

Pri samotnej výrobe betónu musíme ako základnú požiadavku zohľadniť typ stavby, na ktorý chceme namiešaný betón použiť. Pri rôznych typoch stavieb sú používané rozdielne pomery kameniva, cementu, vody a ostatných prímesí. Pri niektorých druhoch betónových zmesí môžeme primiešavať zložky, ktoré bránia zamŕzaniu vody, urýchľovače alebo spomaľovače tuhnutia betónu,plastifikátory a podobne. Ak využijete niektoré druhy plastifikátorov, nie je potrebné použitie veľkého množstva vody.

 

Betónovať by sme nemali, ak sú teploty príliš vysoké. Vtedy by nám mohlo hroziť, že by betón praskal a rýchlo vysychal. Taktiež sa neodporúča betónovať počas mrazivého počasia. Odborníci odporúčajú teploty medzi piatimi stupňami nad nulou až do dvadsať päť stupňov nad nulou.

 

Ak vyberáme drobné kamenivo, je dôležité použiť kamenivo, ktoré je čo najmenej znečistené od hliny, prachu a iných častíc. Odborníci odporúčajú použiť kamenivo, ktoré získalo certifikát od výrobcu. Pri miešaní betónu by mala byť voda čistá, bez častíc.

Pri primiešavaní cementu musíme zvážiť, aký typ stavby ideme murovať. Na na miešanie obyčajného betónu na schody môžeme použiť cement typu multicem. Pri miešaní betónu, ktorý potrebujeme mať odolný a s vyššou nosnosťou, odbornícki odporúčajú využiť extracem.

beton

 

Na miešanie betónu na bežné stavby sa môžeme riadiť pomerom 1: 3: 4 . Jednotlivé zložky sú v poradí cement, piesok a štrk. Ak potrebujeme betón v veľkou nosnosťou a odolnosťou, môžeme sa riadiť pomerom 1: 1,5: 1,5. Taktiež  v poradí cement, piesok a štrk. Pri miešaní betónu sa môžete opierať a o jednoduché pravidlo odborníkov, na štyridsať kilogramov cementu použiť 33 litrov vody. Pri primiešavaní vody je treba byť opatrný, nadmerné množstvo vody spôsobuje znižovanie pevnosti betónu.

 

Pri samotnom miešaní betónu by sme mali najprv zmiešať suché zložky. Zmiešame piesok, cement a štrk. Túto zmes postupne pridávame k vode. Ak používate murársku miešačku mali sme najprv naliať vodu a potom pridať pripravenú zmes. Betón by a mal v murárskej miešačke miešať zhruba desať minút. V prípade, že betón miešate ručne je vhodné miešať ho zhruba dvadsať minút.

 

Autorkou článku je Magda Strapáková, redaktorka magazínu Veselébyvanie.sk

 

Category: Stavebné materiály

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.