Drevené podlahy

| 09/03/2013

Rekonštrukcia alebo výmena podlahy – či už drevené, alebo z iného materiálu – je dlhodobá investícia, a tak chcete, aby zostala dlho pekná. Preto musíte pamätať na jej údržbu. U dlažieb, stierok, linolea a PVC je to jednoduchšie, väčšiu pozornosť je potrebné venovať dreveným povrchom.
Vybrali ste si povrch upravený hĺbkovým UV lakom, lakom s vysokým leskom alebo hodvábne matný? Máte prírodný olej alebo vosk? Všetky varianty majú svoje pre aj proti, a tak sa nedá povedať, ktorý z povrchov je lepší. Záleží len na prianí a vkusu klienta, aký spôsob povrchovej úpravy preferuje. Jedno je isté: lakované podlahy možno zbrúsiť, očistiť, a potom povrch znova prelakovať alebo napustiť olejom alebo voskom. Ak chcete olejovanie podlahu upraviť lakom, môžete tak urobiť najskôr po šiestich mesiacoch, a to až potom, keď prebrúsime povrch až na holé drevo, zatmelíte ho a následne ho prelakujte. Hlavným kritériom pre výber povrchu ale vždy zostane miera zaťaženia podlahy.
Každý výrobca i dodávateľ podláh zvyčajne ponúka ku konkrétnemu typu podlahy aj rad prostriedkov na jeho údržbu a renováciu. Je žiaduce riadiť sa ich odporúčaniami a podlahu ošetrovať prípravkami, ktoré sú vhodné na povrchovú úpravu nanesenú na drevené parkety už pri výrobe.

K poškodeniu povrchu laku, vosku i oleja dochádza najčastejšie:

  • pohybom nábytku bez ochranných podložiek. Tomu zabránite, ak nohy nábytku zadovážite plastovými alebo filcovými podložkami;
  • roznášaním hrubých nečistôt, problém zmierni vybavenie hlavného vchodu do bytu čistiacimi zónami pred vstupom i za ním, pred dvere položte hrubšie rohožky, tie zbaví obuv kamienkov, blata a podobných nečistôt.

drevená podlaha

Lakované povrchy

Podlahy ošetrené lakom a UV lakom sa bežne udržujú vyššie spomenutým spôsobom. Abrazívne materiály používajte výnimočne a opatrne, môžu poškodiť lak.
Povrchy upravené matným lakom sa dajú čiastočne oživiť špeciálnymi prípravkami, tzv oživovače laku. Podlaha sa očistí, zbaví leštidiel a podľa odporúčaní výrobcov sa na povrch nanesie aplikátorom, handričkou alebo špongiou konkrétny prípravok. Vždy si dôkladne prečítajte návod, uvedený na obale zakúpeného výrobku a postupujte podľa neho.

drevená podlaha
Olejovaný povrch

Podlahy môžu byť tiež ošetrené prírodným či UV olejom, pričom každá z týchto variantov vyžaduje rôzny prístup k údržbe. Než začnete podlahu akýmkoľvek spôsobom udržiavať a opravovať, musíte si byť istí, ktorým z olejov je ošetrená priamo výrobcom.
prírodný olej
Ak od začiatku nezanedbáte starostlivosť a povrch pravidelne čistíte, aby sa na podlahe nevytvorila šedá vrstva alebo dokonca vyšliapané cestičky, nie je úprava leštidlom nutná. Tam, kde sa podlaha pravidelne stiera vlhkou handrou, alebo kde je vystavená intenzívnejšiemu opotrebovaniu, je potrebné ošetrovať ju častejšie. To znamená v prvom roku po nanesení oleja alebo po zakúpení od výrobcu asi dvakrát, potom raz ročne ošetriť olejom alebo voskom.
Tak napríklad vosk sa po nanesení a rozotrení nechá jednu až dve hodiny vyschnúť, potom po podlahe môžete chodiť, ale vo vonkajšej obuvi až po 24 hodinách. Trvá asi 1-2 týždne, než je povrch úplne odolný voči nečistote. Drevenú podlahu je možné kompletne zrenovovať tak, že povrch zbrúsime strojovou brúskou na čisté drevo, očistíte a znovu napustíte prírodným olejom.

drevená podlaha

UV olej

Podlahy napustené UV olejom možné v domácich podmienkach bežne udržiavať čističmi s obsahom neutrálneho mydla. Renovujú sa až po niekoľkoročnom používaní, pretože ich povrch je tvrdý a suchý. Tam, kde hrozí nebezpečenstvo rozliatia vody by sa mal povrch ihneď po položení podlahy ošetriť tzv oživovačom oleja.
UV olej sa vytvrdzuje UV lúčmi pri výrobe, preto ho nie je možné aplikovať v byte, či celoplošne obnoviť do pôvodného stavu. Miniatúrne škrabance sa dajú ošetriť patričnými oživovačmi. Veľmi opotrebovanú podlahu obrúsite strojovou brúskou až na drevo a potom znovu upravíte lakom alebo prírodným olejom.
Vyrábajú sa tiež čističe na parkety s impregnáciou škár. Tie čistia a chránia parkety proti vnikaniu vlhkosti. Impregnujú spoje, hrany a poškodené miesta parketových podláh. Sú vhodné pre všetky utesnené parketové podlahy – teda aj pre prípady podlahového vykurovania.

Firma MARKO ponúka – pneumatické náradie a kompresory MASTER. Predaj a servis v CHYNORANOCH.

 

Tags: , ,

Category: Staviame dom

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.