Je solárna energia dobrou investíciou?

| 11/08/2011

Ako sa na tému pozerajú bankári i odborníci na technológie v stavebníctve

Téma správnych a vhodných investícií je živo diskutovaná vo všetkých domácnostiach a týka sa každej oblasti bežného života. Rozhodujeme sa o tom, kde kúpime mlieko, v ktorej banke si zriadime účet, kam investujeme svoje úspory, či budeme najskôr zatepľovať fasádu domu alebo vymeníme strešnú krytinu… Niečo pritom vyhodnotíme ako zbytočný luxus, iné je pre nás zásadnou otázkou.

Takou je aj rozhodnutie šetriť životné prostredie a využívať solárnu energiu. Vďaka technickému pokroku môže už každý mať zo svojho domu malú elektráreň. Je to len otázkou investície. Väčšina štátov pritom takéto „eko-rozhodnutia“ jednotlivcov schvaľuje a podporuje. Svedčí o tom aj výrok akciového stratéga Saxo Bank Petra Garnryho:

 

„Vôľu štátov podporovať v budúcnosti solárnu energetiku rozhodne netreba podceňovať. Solárna energia sa rýchlo blíži grid parity (vyrovnaniu cien solárnej a konvenčnej energie), dopyt rastie, štáty tento zdroj energie chcú, solárna energetika bude udržateľná aj konkurencieschopná aj bez dotácií a svojou veľkosťou nakoniec mnohonásobne predstihne energetiku veternú. V roku 2011 môže Slnko svietiť práve na solárnu energiu,“  tvrdí stratég.


Jeho slová potvrdil aj Dr. Winfried Heusler z nemeckej spoločnosti Schüco International KG, ktorý na medzinárodnej odbornej konferencii Eurostavu v Bratislave potvrdil, že najmä v Nemecku štát značnou časťou prispieva na solárne a fotovoltaické moduly. „Práve Nemecko je najväčším fotovoltaickým trhom v Európe,“ potvrdil Roman Mojžiš zo spoločnosti Schüco. „Slovensko v tomto smere ešte značne zaostáva, no na druhej strane aj tu zaznamenávame zvýšený záujem o ekologické domy,“ dodal R. Mojžiš.

Stratég Saxo Bank vidí v solárnej energii obrovský potenciál: „Investícia do solárnych titulov ponúka obrovský rastový potenciál, ale, samozrejme, aj tu existuje niekoľko rizikových faktorov, napríklad politická situácia, výmenný kurz, dopyt a ponuka. Politické riziko je pri investíciách do solárnej energetiky vysoké, pretože toto odvetvie je stále silne závislé od štátnych dotácií. Ako sa však toto odvetvie bude blížiť k bodu, kedy sa cena solárnej energie vyrovná cene konvenčnej energie, bude sa toto politické riziko pomaly vytrácať”, hovorí Garnry.

„Pre väčšinu Slovákov je podstatným faktorom pri rozhodovaní cena a tá závisí najmä od výrobných nákladov solárnych panelov a fotovoltaických modulov,“ povedal R. Mojžiš. Optimisticky v tomto smere vyznievajú výhľady stratéga Saxo Bank, ktorý tvrdí, že: „Dvaja najväčší výrobcovia solárnych článkov očakávajú, že náklady na výrobu solárnych panelov sa budú aj budúci rok znižovať.“

„Aj na základe týchto predpokladov si myslíme, že aj na Slovensku budú neustále pribúdať ekologické domy nezávislé od energetických sietí,“ vyjadril sa R. Mojžiš, pričom stratég Saxo Bank dodáva: „Či už je globálne otepľovanie skutočným trendom, alebo nie, obnoviteľná energia tu ostane, pretože štáty na celom svete chcú čistejší zdroj energie, ktorý nebude tak závislý na fosílnych palivách,” uzatvára Garnry.

Tags: ,

Category: Zaujímavosti

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.