Koncept e4 prináša víziu budúcnosti

| 27/05/2012

S rastúcimi cenami energií a obmedzenosťou vyčerpateľných zdrojov sa začína čím ďalej viac diskutovať o tom, ako bude vyzerať bývanie za niekoľko rokov. Vhodnou variantom je znižovanie spotrebovanej energie, vďaka ktorej budeme šetriť tak životné prostredie, tak aj naše financie. Najväčší výrobca tehál, spoločnosť Wienerberger, preto prichádza s víziou budúcnosti a predstavuje koncept e4!

Základné piliere konceptu e4
Koncept e4 zohľadňuje rozhodujúce faktory, ktoré vstupujú na pole plánovaní stavby budovy. e4 prepočítava všetky vstupné hodnoty, aby vytvoril optimálny model pre stavbu. Dom, ktorý spĺňa nároky konceptu e4 je energeticky úsporný dom, ktorý využíva energiu z obnoviteľných zdrojov, je postavený ekonomicky a využíva exkluzívnu vnútornú klímu tehlových domov.


1. pilier “e” = energia a energetická efektivita
Súčasné a pripravované zákony nariaďujú výstavbu nových budov v režime takzvaných domov s takmer nulovou spotrebou externe dodávanej energie.
Porotherm-tehla
Čím viac energie (tepla) si dokážeme sami vyrobiť, tým menej budeme závislí na ich dodávkach. Práve požiadavku čo najmenšie závislosti na energiách, ktoré sme nútení doteraz dovážať, a požiadavka na použitie obnoviteľných palív (zdrojov), je súčasťou nového smeru, ktorým sa budeme musieť v budúcnosti vydať. Z hľadiska hodnotenia je tak veľmi rozdielne, či budeme vodu ohrievať v elektrickom bojleri, alebo väčšinu pripraví solárne panely. Podobne zásadný rozdiel je v tom, či budeme dom vykurovať drevom, plynom alebo uhlím.

Z hľadiska úspor tepla na vykurovanie budov možno v budúcnosti očakávať používaní murovacích materiálov s vysokými hodnotami tepelného odporu. Príkladom takéhoto muriva je tehla plnená minerálnou vatou, ktorá zároveň pôsobí ako izolant. Nie je teda potreba dodatočného zateplenia fasády.
2. pilier “e” = ekológie, ochrana životného prostredia
Dom budúcnosti by mal byť zásobovaný obnoviteľnými zdrojmi energie. Približne 60% ročnej potreby energie na kúrenie a teplú vodu by malo byť pokryté slnečnou energiou, zvyšných 40% je možné v zime vyrobiť v kotle na drevo. Tehlový dom e4 je úplne nezávislý na fosílnych zdrojoch energie a pracuje len s obnoviteľnými zdrojmi energie. Kombinácia prírodných materiálov, z ktorých je tehla plnená minerálnou vatou vyrobená, navyše rešpektuje životné prostredie.

3. pilier e “= emócie, exkluzívne vnútorné prostredie
Voľba stavebného materiálu má vplyv na oveľa viac faktorov, než by sme čakali. V uzavretom priestore strávime až 90% nášho života. Štúdie ukazujú, že sa tam mnohokrát nadýchame viac škodlivín, než na križovatkách s rušným cestnou prevádzkou. Rokmi osvedčené tehly však vytvára v miestnosti priaznivú mikroklímu, optimálnu teplotu a vlhkosť pre život a neuvoľňujú žiadne chemické látky do svojho okolia.

V budúcnosti povedie tlak na znižovanie spotreby tepla na vykurovanie pravdepodobne na inštaláciu systémov “riadeného vetrania”, teda domáce vzduchotechniky, ktorá bude pri domoch dávkovať množstvo vetracieho vzduchu. Schopnosť tehlového muriva udržiavať optimálnu vlhkosť pomôže zabrániť vysušovaniu vzduchu v miestnostiach, alebo naopak viazať nadbytočnú vlhkosť.

4. pilier “e4” = ekonomika, dostupné obstarávacie a prevádzkové náklady
Priamo v smernici EÚ je požiadavka na určenie “nákladovo optimálne úrovne” požiadaviek na budovy. Spoločnosť Wienerberger preto vyvinula v spolupráci s Technickou univerzitou Viedeň program, ktorý pomáha problematiku optimalizácie vstupných a prevádzkových nákladov riešiť. Jedná sa o tzv “e4 kalkulátor”, vďaka ktorému je možné odpovedať škálu otázok typu: “Ako postaviť dom za rozumnú cenu, aby sme málo zaplatili za odber energií a zároveň splnili ekologické požiadavky budúcnosti?”, “Oplatí sa nám využívať obnoviteľné zdroje? “,” Ako sa premietne využitie obnoviteľných zdrojov do ceny? ”
murovanie
e4 kalkulátor vykoná na piatich vzorových domoch na základe zadaných parametrov hodnotenia domov a následne umožňuje menením parametrov domy optimalizovať. Každý záujemca si tak môže sám vyskúšať vplyv skôr intuitívnych rozhodnutí na hodnotenie domu (ekonomické i ekologické). Program ponúka aj rady, ako zadaný dom zmeniť, aby pomer nákladov, úspor a ekologických a energetických parametrov bol v priebehu obstarania a následných 30-tich rokov prevádzky optimálne.
Dom budúcnosti v reálnom živote
cena-energie-ekologiaSpoločnosť Wienerberger svoje nové poznatky prezentuje na reálne stavbe domu súkromného investora, ktorý už stojí v rakúskom Zwettli. Tehlový dom e4 2020 je nízkoenergetický s prirodzeným vetraním obytných miestností. K dosiahnutiu týchto charakteristík je obálka budovy, technika kúrenie a vybavenie domu vyvážená av perfektnej vzájomnej súhre. Steny domu sú postavené z tehál plnených minerálnou vatou POROTHERM T Profi. Vďaka tomu nie je potrebná žiadna dodatočná izolácia zvonku.

Koncept e4 rieši bývanie budúcnosti a zároveň reaguje na súčasnú problematiku šetrenia energiou. Bývanie budúcnosti by sa tak malo stať optimálnym z pohľadu komfortu bývania, energetickej náročnosti aj vzťahu k životnému prostrediu.

Tags:

Category: Zaujímavosti

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.