Chytré parobrzdy izolujú ba dokonca odrážajú teplo

| 26/05/2012

Na trhu parozábran či parobrzdy je dnes možné nájsť celú škálu rozmanitých druhov a typov. Niektoré okrem vzduchotesného materiálu majú v sebe aj špeciálne bublinky, aby zároveň mali aj tepelno-izolačné vlastnosti, iné majú navyše reflexné hliníkové vrstvy, aby mohli odrážať teplo späť do interiéru a iné fungujú len ako vzduchotesná vrstva a už nič viac, ale svoju funkciu samozrejme tiež splnia. Je vždy iba na zákazníkoch či chcú len základné riešenie alebo či dajú prednosť tomu mať aj niečo navyše.


Ukážka možných dôsledkov kondenzácie na šikmej streche
Parobrzdy VARIO KM Duplex UV
Isover vo svojich systémoch odporúča “chytrú” parobrzdu Isover Vario KM Duplex UV. Táto unikátna parobrzda nielen že funguje ako vzduchotesná vrstva, ale má aj jednu unikátnu vlastnosť navyše a tou je premenná ekvivalentná difúzna hrúbka sd [m]. Čo to ale v praxi znamená?

Táto parobrzda sa chová v zimnom období ako každá iná vzduchotesná vrstva, ale v lete sa jej vlastnosti vplyvom zmien vlhkosti menia a ekvivalentná difúzna hrúbka sd sa znižuje z 5,0 až na 0,2 m Vďaka tejto vlastnosti je táto parobrzda označovaná ako chytrá , pretože v prípade potreby nám umožní, aby stavba “dýchala” aj smerom do interiéru a zabránila tak nepríjemnému nárastu vlhkosti v niektorých detailoch a zle vetraných miestach strechy.

Graf priebehu zmeny ekvivalentnej difúznej hrúbky sd [m] v závislosti na zmene vlhkosti [%]

Ukážka z montáže fólie Vario KM Duplex UV

Praktické využitie
Kde je teda dobré parobrzdu Vario KM Duplex UV použiť? Je to vždy tam, kde chceme mať určitú istotu, že v prípade netesností vplyvom rôznych prelepení, napojení či prestupov parobrzdy respektíve parozábrany nám konštrukcia aj v prípade jej prevedenia vyhovie. Parobrzda Vario KM Duplex UV je akási obdoba airbackou u áut. Podobne ako o airbacku neviete, kým ho nepotrebujete a potom Vám môže zachrániť život je tomu i u tejto fólie. Aj v prípade že konštrukcia funguje správne o jej výhodách ani neviete, ale v prípade možného nárastu vlhkosti začne vykonávať svoju funkciu a prepúšťať vlhkosť aj do interiéru kde sa potom môže odvetrať, čím môže zabrániť hnilobe drevených častí konštrukcie a teda ju chrániť. Ak chcete výrazne znížiť riziko, ktoré vždy na stavbách existuje, je parobrzda Vario KM Duplex UV ideálnym riešením.

 

Čo všetko tento materiál ponúka:

premenná hodnota ekvivalentnej difúznej hrúbky sd v závislosti od vlhkosti
UV stabilita po dobu min. 18 mesiacov
špeciálne rúno na rubovej strane na uľahčenie montáže (priľne k nehobľovanému drevu ako suchý zips)

Samozrejme aby parobrzda fungovala nielen v ploche ale iv detailoch je v ponuke spoločnosti Isover aj kompletný sortiment lepiacich pások a tmelov. Firma neponúka len unikátny parobrzda, ale celkové systémové riešenie.

Category: Stavebná fyzika

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.