Drevostavby – nízkoenergetické domy

| 10/06/2012

Skôr stavané domy mali pomerne veľké nároky na energiu. Preto sa dnes stále častejšie stavajú nízkoenergetické domy. Norma hovorí, že do tejto kategórie patria všetky domy s ročnou spotrebou energie 15-50 kWh/m2 počítanej obytnej plochy.

[box] [/box]

 

Dobrým príkladom nízkoenergetického domu sú práve drevostavby. Práve drevená stavba spĺňa všetky predpoklady pre šetrenie tepla. Steny sú prirodzene teplé a dodatočne sa ešte zatepľujú. Tým sa maximálne zvýši tepelný odpor celej stavby.


Zatepľovanie domu

Ak chceme mať nízkoenergetický dom, potom je jeho účinné zateplenie nevyhnutnosťou. Hrubá drevená stavba sa teda dodatočne zateplí. Existuje celá rada izolantov a postupov vhodných pre zateplenie.
Vykonáva sa tepelná izolácia stien stropu (alebo) striech a tiež podlahy, prípadne podmurovky. Každým smerom totiž môže unikať teplo, a preto je správne prevedenie a napojenie zatepľovacieho systému žiadúce.

Rekuperácia

Riadená výmena vzduchu v dome čiže rekuperácia je z hľadiska úspor tepla veľmi dôležitá. Vďaka tepelnému výmenníku sa s čerstvým vzduchom do domu vracia až 80 percent tepla.

 

Drevo – stavebný materiál pre drevostavby

Drevo je neutrálny materiál, ktorý má pomerne výhodný pomer medzi tepelnou kapacitou, ktorá je nižšia a pomerne dobrou schopnosťou izolovať proti chladu. Drevo sa teda chová ako prirodzený tepelný izolant. Pretože tento materiál pochádza z prírody je zdravotne nezávadný a tiež prirodzene dýcha.

Sú skúsenosti, že udržiavané drevené konštrukcie  aj po takmer 80-tich rokoch nemenia výrazne svoje vlastnosti. A to hovoríme o konštrukciách ktoré sú vyrobené z mäkkého dreva. Výrobky z dreva tvrdého majú životnosť oveľa dlhšiu pri tej správnej starostlivosti.

Drevo je plne recyklovateľné

 

  •      Používa sa v stavebníctve v podstate celú históriu
  •      Prírodný materiál, ktorý dýcha – drevostavby prirodzeným spôsobom ponímajú a uvoľňujú vlhkosť
  •      Zdravotná nezávadnosť dreva je zaručená – na rozdiel od niektorých stavebných materiálu majú drevené domy nulový výskyt cudzorodých chemických látok.

Prečítajte si tiež niečo o pasívnych domoch

Tags: , , , ,

Category: Staviame dom

About the Author ()

Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.